לאחרונה יותר ויותר עולים פרסומים וידיעות לגבי הוצאה של דרכון לפורטוגל, עם כמות די בולטת של ישראלים שאר מצליחים להוציא את הדרכון המיוחל הזה גם אם לא יודעים לדינו ולא ממש קשורים למדינה הזו בצורה ברורה. רבים מן הצאצאים של אזרחי פורטוגל וספרד הם כאלה שבכלל לא יודעים כי הם כאלה, ורק נבירה מעמיקה אל העבר מראה עד כמה קיים הקשר הזה, ועד כמה היתרונות של קבלת דרכון שכזה אל הידיים מביאה הרבה מאוד אפשרויות שלא כדאי לפספס בשום צורה.

היתרון של דרכון לפורטוגל

במידה וזה עדיין לא לגמרי ברור, פורטוגל היא אחת מן המדינות אשר נמנות על מדינות המצורפות אל האיחוד האירופאי. דבר זה אומר כי אם מקבלים דרכון לפורטוגל, מקבלים למעשה לשתי הידיים את המפתח של הכניסה אל כל אחת ממדינות האיחוד האירופאי גם כן. דבר זה אומר כי יכולים להתנהל בתור אזרחי אירופה לכל דבר ועניין, החל מכניסה לארה"ב ללא ויזה, מעבר למגורים או למטרת עבודה וקבלת סבסוד ואפילו מלגה עבור לימודים במוסד להשכלה גבוהה שם. הדרכון לפורטוגל כולל רשימה ארוכה מאוד של יתרונות ששמורים לאזרחי אירופה ופורטוגל עצמה, וזו בהחלט סיבה מעולה למה כן לעשות את אותו מהלך.

הוצאת אזרחות פורטוגלית

איך בכלל אדם יכול לדעת אם הוא זכאי להוציא דרכון אירופאי או למדינה כמו פורטוגל? קודם כל, כל האנשים שהם צאצאים של מגורשי ספרד הם כאלה שזכאים להגיש את הבקשה, מה גם שכאן הרבה יותר קל לקבל את האישור המיוחל ואת הדרכון מאשר לעבור את כל הביורוקרטיה היותר סבוכה של קבלת דרכון על ידי מדינת ספרד. הרבה מאוד ממגורשי ספרד היו כאלה אשר חוו גם את הגירוש מפורטוגל, וככל שמתאפרת ההוכחה של הקשר הזה אל מגורשי ספרד ופורטוגל, כך האפשרות של קבלת דרכון לשם נעשית הרבה יותר פשוטה. איך בודקים קשר? לפי מדינת המוצא, לפי שם המשפחה, קשר בצורה דתית לקהילה בספרד או פורטוגל, בקיאות בשפה הפורטוגזית או הלדינו ועת שושלת משפחתי שקושר ישירות למדינה הזו.