אבנים בכליות, הנקראות אבנים בדרכי השתן הן משקעים קטנים וקשים שנוצרים בכליה אחת או בשתיהן. האבנים מורכבות ממינרלים או תרכובות אחרות המצויות בשתן. אבנים בכליות משתנות בגודל, צורה וצבע. כדי להתפנות מהגוף, האבנים צריכות לעבור דרך צינורות המובילים שתן מהכליות לשלפוחית ​​השתן ולהיות מופרשים מהגוף.

בהתאם לגודלן, לרוב לוקח לאבנים בכליות ימים עד שבועות לצאת מהגוף. אנשים נוטים לפתח אבנים בכליות בין הגילאים 40 עד 60, אם כי האבנים יכולות להופיע בכל גיל. מחקרים מראים כי 35 עד 50 אחוז מהאנשים שיש להם אבן כליה אחת יפתחו אבנים נוספות, בדרך כלל תוך 10 שנים מהאבן הראשונה.

שינויים גנטיים כמרכיב המשפיע על היווצרות אבנים בכליות

שינויים גנטיים יכולים להגביר את הסיכון לפתח אבנים בכליות, ולעיתים קרובות פועלים בשילוב עם מגוון גורמים סביבתיים ואורח חיים. רוב הגנים המעורבים במצב חשובים להעברת אותות כימיים מתאי חוץ לתאים פנימיים או להובלת חומרים פנימה ומחוץ לתאים. תהליכים אלו עוזרים לווסת את רמות החומרים השונים בתוך התאים, כולל המינרלים והתרכובות המרכיבות את אבנים בכליות.

שינויים בגנים אלה יכולים לשנות את רמות החומרים הללו בתאים, ולהוביל לחוסר איזון של מינרלים ותרכובות בשתן. כתוצאה מכך, הסבירות להיווצרות אבנים עולה.

סיבות נוספות המשפיעות על היווצרות אבנים בכליות

גורם מרכזי התורם להתפתחות אבנים בכליות הוא מעט מדי מים בגוף, כלומר התייבשות. כאשר אדם מיובש, הוא מפריש פחות מים בשתן, כך שהשתן הופך מרוכז עם מינרלים ותרכובות שיכולות להתקבץ ליצירת אבנים בכליות. אכילת מזונות מסוימים, כגון חלבונים מן החי או מזונות עשירים בנתרן, עלולה להגביר את הסבירות להתפתחות אבנים.

תזונה חסרת סידן עלולה להגביר רמות של חומרים אחרים הגורמים להתפתחות אבנים אצל אנשים שיש להם היסטוריה של אבנים בכליות. בנוסף, אנשים הנוטלים תרופות מסוימות, כגון משתנים, המסייעים בהוצאת מים ומלח מהגוף דרך השתן, או סותרי חומצה סידן, המטפלים בהפרעות עיכול על ידי נטרול חומצות קיבה, נוטים יותר לפתח אבנים בכליות.

> מידע מקצועי ופרטים נוספים בנושא אבנים בכליות ניתן לקבל באמצעות אתר הבית של ד"ר ניר קליינמן!